İhanete Uğrayan Devrim – Lev Davidoviç Trotskiy

ihanetkap21917 Ekim Devrimi gerek yapılışı gerek ortaya çıkarmış olduğu düzenin yıkılışıyla XX. yüzyılın en önemli olayıdır. Elinizdeki kitabın yazarı Lev Davidoviç Trotskiy ise bu devrimin V.İ. Lenin’den sonra ikinci büyük önderidir. Ekim Devrimini anlamadan XX. yüzyılı anlamak nasıl mümkün değilse, Trotskiy’i, özellikle onun kitap boyutundaki son yapıtı olması dolayısıyla bir “siyasi vasiyet” nitelemesini hak eden İhanete Uğrayan Devrim’i okumadan, Ekim Devrimini, hele onun kapitalizm ile sosyalizm arasında “iki arada bir derede” kalışını, nihayet iktidara getirmiş olduğu sınıfın ayrıcalıklı bir kastının öncülüğünde kapitalizme geri döndürülüşünü anlamak da mümkün değildir.

Kendi değeri tartışmasız olan bu yüzyılın en önemli metinlerinden biri olan İhanete Uğrayan Devrim’in yeni Türkçe çevirisine katkıda bulunan kişiler ve ortaya koydukları kolektif emek, kitaba ayrı bir değer katmaktadır.

İhanete Uğrayan Devrim
Yazan: Lev Davidoviç Trotskiy
Çeviri: Kolektif

Eylül 2006 | 448 s. | ISBN 978-9944-494-00-3

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>